CUS10S40
Small-signal Schottky barrier diode
Description
Feature High current / Low VF
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOD-323 (USC)
Package Image Toshiba CUS10S40 Small-signal Schottky barrier diode product USC package image
Package Code SOD-323
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.5×1.25×0.9
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current IO 1 A
Reverse Voltage VR 30 V
Maximum (Peak) Reverse Voltage VRM 40 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
120 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.40 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1000mA 0.50 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.35 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1000mA 0.45 V
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.15 mA