SSM3K15AFU
Small-signal MOSFET
  • Related Reference Design(2)
Description
Application Scope Load Switches
Polarity N-ch
Generation U-MOSⅢ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOT-323 (USM)
Package Image Toshiba SSM3K15AFU Small-signal MOSFET product USM package image
JEITA SC-70
Package Code SOT-323
Pins 3
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.0×2.1×0.9
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 30 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 100 mA
Power Dissipation PD 0.15 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 1.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 0.8 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=2.5V 6.0 Ω
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=4V 3.6 Ω
Input capacitance (Typ.) Ciss - 13.5 pF
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Sep,2016
Feb,2019
Mar,2026
May,2026
May,2026
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Note Stock Check Search
SSM3K15AFU,LF 3000 Yes General Use
Reference Design
3-Phase Inverter Using SiC MOSFET
This reference design provides design guide, data and other contents of the 3-phase inverter using 1200 V SiC MOSFET. It drives AC 440V motors.