Package Image Toshiba SSM3K15FU Small-signal MOSFET product USM package image
JEITA SC-70
Package Code SOT-323
Pins 3
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.0×2.1×0.9
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 30 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 100 mA
Power Dissipation PD 0.15 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 1.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 0.8 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=2.5V 7.0 Ω
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=4V 4.0 Ω
Input capacitance (Typ.) Ciss - 7.8 pF