DF2S20FS
ESD protection diode (standard type, single)
Description
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
Number of Protected Lines 1
Configuration Unidirectional
Application General-purpose
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
package name (TOSHIBA) SOD-923 (SOD-923)
package code SOD-923
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.0×0.6×0.4
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Electrostatic discharge voltage(IEC61000-4-2) VESD +/-12 kV
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Working peak reverse voltage (Max) VRWM - 15 V
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
9 pF
Dynamic impedance (Max) ZZ IZ=5mA 50 Ω
Reverse Breakdown Voltage (Min) VBR - 18.8 V
Reverse Current (Max) IR VRWM=15V 0.5 μA
Zener Voltage (Typ.) VZ IZ=5mA 20 V