CRS20I40A
Schottky barrier diode
Description
Application Scope Mobile equipment batteries / Switching-mode power supplies
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name S-FLAT
Package Image Toshiba CRS20I40A Schottky barrier diode product S-FLAT package image
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×3.5×0.98
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current (Single) IF(AV) 2 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 40 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Peak Forward Voltage (Max) VFM - 0.6 V
Repetitive Peak Reverse Current IRRM(MAX) VRRM=40V 0.06 mA