CRS20I40A
Schottky barrier diode
產品概要
Application Scope Mobile equipment batteries / Switching-mode power supplies
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name S-FLAT
Package Image 東芝 CRS20I40A Schottky barrier diode產品 S-FLAT 封裝圖片
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×3.5×0.98
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Average Forward Current (Single) IF(AV) 2 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 40 V
電器特性
項目 符號 條件 單位
Peak Forward Voltage (Max) VFM - 0.6 V
Repetitive Peak Reverse Current IRRM(MAX) VRRM=40V 0.06 mA