CTS05F40
Small-signal Schottky barrier diode
  • Related Reference Design(1)
Description
Feature High-speed switching / Low leakage current
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOD-882 (CST2)
Package Image Toshiba CTS05F40 Small-signal Schottky barrier diode product CST2 package image
JEDEC MO-236-EA
Package Code SOD-882
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.0×0.6×0.38
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current IO 0.5 A
Reverse Voltage VR 40 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
28 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.45 V
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.81 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.40 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.74 V
Reverse Current (Max) IR VR=10V 0.010 mA
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.015 mA
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Feb,2025
Aug,2025
Feb,2025
Sep,2024
May,2026
May,2026
*1
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
SIMetrix® is simulation software and registered trademarks of SIMetrix Technologies Ltd.
ELDO™ is a trademark and simulation software of Siemens Industry Software Inc.
Click here for the list of trademarks related to Siemens Industry Software Inc.
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Note Stock Check Search
CTS05F40,L3F 10000 Yes General Use
Reference Design
Features of 300W Isolated DC-DC converter.
300W Isolated DC-DC Converter
This reference design provides specification, block diagram and PCB layout data of 300W isolated DC-DC converter which is small size and suitable for consumer applications.