TCR8BM105
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
Description
Application Mobile equipment / Camera/Sensor power supply / RF power supply
Output Type Fixed Output
Overcurrent protection Y
Thermal shutdown Y
Auto-discharge Y
Inrush current reduction Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name DFN5B
Pins 5
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.2×1.2×0.38
Package Dimensions 보기
Land pattern dimensions 보기
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Input Voltage VIN 6.0 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(40mm×40mm)) PD 600 mW
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Operating Output Current (Max) IOUT - 800 mA
Operating Input Voltage * VIN - VOUT+VDO to VBIAS V
Output Voltage (Typ.) VOUT - 1.05 V
Output Voltage Lineup VOUT - 0.8 to 3.6 V
Output Voltage Accuracy (±) * - - 1.0 %
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 20 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.1 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=0.8A 170 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 98 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 40 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 85
Output Capacitance COUT - ≥2.2 μF