Package Image Toshiba SSM6L36TU Small Low ON resistance MOSFETs product UF6 package image
Package Code SOT-363F
Pins 6
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.0×2.1×0.7
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage (Q1) VDSS 20 V
Gate-Source voltage (Q1) VGSS +/-10 V
Drain current (Q1) ID 500 mA
Drain-Source voltage (Q2) VDSS -20 V
Gate-Source voltage (Q2) VGSS +/-8 V
Drain current (Q2) ID -330 mA
Power Dissipation PD 0.5 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Q1) (Max) Vth - 1.0 V
Drain-Source on-resistance (Q1) (Max) RDS(ON) VGS=1.5V 1.52 Ω
Drain-Source on-resistance (Q1) (Max) RDS(ON) VGS=1.8V 1.14 Ω
Drain-Source on-resistance (Q1) (Max) RDS(ON) VGS=2.5V 850
Drain-Source on-resistance (Q1) (Max) RDS(ON) VGS=4.5V 660
Drain-Source on-resistance (Q1) (Max) RDS(ON) VGS=5V 630
Input capacitance (Q1) (Typ.) Ciss - 46 pF
Total gate charge (Q1) (Typ.) Qg VGS=4V 1.23 nC
Gate threshold voltage (Q2) (Max) Vth - -1.0 V
Drain-Source on-resistance (Q2) (Max) RDS(ON) VGS=-4.5V 1.31 Ω
Drain-Source on-resistance (Q2) (Max) RDS(ON) VGS=-2.8V 1.6 Ω
Drain-Source on-resistance (Q2) (Max) RDS(ON) VGS=-1.8V 2.7 Ω
Drain-Source on-resistance (Q2) (Max) RDS(ON) VGS=-1.5V 3.6 Ω
Input capacitance (Q2) (Typ.) Ciss - 43 pF