CRS10I30B
Schottky barrier diode
  • Related Reference Design(1)
Description
Application Scope Mobile equipment batteries / Switching-mode power supplies
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name S-FLAT
Package Image Toshiba CRS10I30B Schottky barrier diode product S-FLAT package image
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×3.5×0.98
Package Dimensions 보기
Land pattern dimensions 보기
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current (Single) IF(AV) 1 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 30 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Peak Forward Voltage (Max) VFM - 0.42 V
Repetitive Peak Reverse Current IRRM(MAX) VRRM=30V 0.06 mA
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Jan,2026
Sep,2024
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS 재고 확인 검색
CRS10I30B(TE85L,Q 3000 Yes
Reference Design
Features of 300W Isolated DC-DC converter.
300W Isolated DC-DC Converter
This reference design provides specification, block diagram and PCB layout data of 300W isolated DC-DC converter which is small size and suitable for consumer applications.