CRS10I30B
Schottky barrier diode
  • 相關參考設計(1)
產品概要
Application Scope Mobile equipment batteries / Switching-mode power supplies
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name S-FLAT
Package Image 東芝 CRS10I30B Schottky barrier diode產品 S-FLAT 封裝圖片
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×3.5×0.98
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Average Forward Current (Single) IF(AV) 1 A
Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 30 V
電器特性
項目 符號 條件 單位
Peak Forward Voltage (Max) VFM - 0.42 V
Repetitive Peak Reverse Current IRRM(MAX) VRRM=30V 0.06 mA
購買及樣品申請
請聯繫東芝的官方經銷商之一或最近的東芝銷售辦事處
點選以下連結搜索和購買小量樣品
文檔
  • 如果沒看到確認框則對應文件目前無法下載
Jan,2026
Sep,2024
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Stock Check Search
CRS10I30B(TE85L,Q 3000 Yes
參考設計
Features of 300W Isolated DC-DC converter.
300W Isolated DC-DC Converter
This reference design provides specification, block diagram and PCB layout data of 300W isolated DC-DC converter which is small size and suitable for consumer applications.