TK034N60Z5
New Product
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
Description
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅥ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name TO-247
Package Image Toshiba TK034N60Z5 Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V) product TO-247 package image
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions 보기
SamacSys CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from SamacSys<br>*1 *2
Download from SamacSys
*1 *2
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 60 A
Power Dissipation PD 360 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 3.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 34
Input capacitance (Typ.) Ciss - 6200 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 105 nC