Package Image Toshiba TK60S10N1L Power MOSFET (N-ch single 60V<VDSS≤150V) product DPAK+ package image
Pins 3
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
6.5×9.5×2.3
Package Dimensions 보기
Land pattern dimensions 보기
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 100 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 60 A
Power Dissipation PD 180 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=6V 9.25
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 6.11
Input capacitance (Typ.) Ciss - 4320 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 60 nC