Package Image 東芝 TK60S10N1L Power MOSFET (N-ch single 60V<VDSS≤150V)產品 DPAK+ 封裝圖片
Pins 3
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
6.5×9.5×2.3
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Drain-Source voltage VDSS 100 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 60 A
Power Dissipation PD 180 W
電器特性
項目 符號 條件 單位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=6V 9.25
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 6.11
Input capacitance (Typ.) Ciss - 4320 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 60 nC