Package Image Toshiba TPW1500CNH Power MOSFET (N-ch single 60V<VDSS≤150V) product DSOP Advance package image
Pins 8
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
5.0×6.0×0.73
Package Dimensions 보기
Land pattern dimensions 보기
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 150 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 50 A
Power Dissipation PD 142 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 15.4
Input capacitance (Typ.) Ciss - 1700 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 22 nC