CTS05S30
Small-signal Schottky barrier diode
Description
Feature High-speed switching
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOD-882 (CST2)
Package Image Toshiba CTS05S30 Small-signal Schottky barrier diode product CST2 package image
JEDEC MO-236-EA
Package Code SOD-882
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.0×0.6×0.38
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current IO 0.5 A
Reverse Voltage VR 20 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
55 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.34 V
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.47 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.28 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.41 V
Reverse Current (Max) IR VR=30V 0.3 mA