DSF01S30SL
Small-signal Schottky barrier diode
  • Related Reference Design(2)
Description
Feature Low VF
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOD-962 (SL2)
Package Image Toshiba DSF01S30SL Small-signal Schottky barrier diode product SL2 package image
Package Code SOD-962
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
0.62×0.32×0.3
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Average Forward Current IO 0.1 A
Reverse Voltage VR 30 V
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
9.3 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=10mA 0.3 V
Forward Voltage (Max) VF IF=100mA 0.5 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=10mA 0.27 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=100mA 0.41 V
Reverse Current (Max) IR VR=30V 0.05 mA