TCR3UF33A
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
  • Related Reference Design(1)
Description
Application Mobile equipment / IOT/Wearable equipment / Camera/Sensor power supply
Feature Low quiescent current / Fast load transient response / Small package
Output Type Fixed Output
Overcurrent protection Y
Thermal shutdown Y
Auto-discharge Y
Inrush current reduction Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name SOT-25 (SMV)
Package Image Toshiba TCR3UF33A Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator product SMV package image
JEITA SC-74A
Package Code SOT-25
Pins 5
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.9×2.8×1.1
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Input Voltage VIN 6.0 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(25.4mm×25.4mm)) PD 580 mW
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Operating Output Current (Max) IOUT - 300 mA
Operating Input Voltage * VIN - 1.5 to 5.5 V
Output Voltage (Typ.) VOUT - 3.3 V
Output Voltage Lineup VOUT - 0.8 to 5.0 V
Output Voltage Accuracy (±) * - - 1.0 %
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 0.34 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.03 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=0.3A 206 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 70 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 41 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 85
Output Capacitance COUT - ≥1.0 μF
 * Representative value, Please refer to the datasheet for details.
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Mar,2026
May,2026
May,2026
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Note Stock Check Search
TCR3UF33A,LM 3000 Yes General Use
Reference Design
PCB Photo (example)
3-Phase Multi-Level Inverter using MOSFET
This reference design provides design guide, data and other contents of the 3-Phase Multi-Level Inverter with 5 level output. It uses 150 V MOSFETs to drive AC 200 V Motor.