TK25N60X
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
  • Related Reference Design(2)
Description
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅣ-H
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
Package Information
Toshiba Package Name TO-247
Package Image Toshiba TK25N60X Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V) product TO-247 package image
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 25 A
Power Dissipation PD 180 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 125
Input capacitance (Typ.) Ciss - 2400 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 40 nC
Reverse recovery time (Typ.) trr - 400 ns
Reverse recovery charge (Typ.) Qrr - 3300 nC
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Nov,2014
Jan,2019
Apr,2025
Oct,2023
Mar,2026
May,2026
May,2026
*1
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
SIMetrix® is simulation software and registered trademarks of SIMetrix Technologies Ltd.
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Stock Check Search
TK25N60X,S1F 30 Yes
Reference Design
Features of 1.6kW, 80Plus Platinum class, high efficiency server AC-DC power supply .
1.6kW, 80Plus Platinum Class, High efficiency Server AC-DC Power supply
This reference design provides design guide, data and other contents of 1.6kW 80Plus Platinum class power supply using Semi-bridgeless/Isolated phase shift full bridge.
Exterior photo of 1.6 kW 48 V output telecommunication equipment power supply.
1.6 kW 48 V Output Telecommunication Equipment Power Supply
This reference design provides design guide, data and other contents of 1.6 kW 48 V output power supply using semi-bridgeless PFC and isolated phase-shift full-bridge DC-DC converter.