XPQR3004PB
Power MOSFET (N-ch single 30V<VDSS≤60V)
  • Related Reference Design(1)
Description
Application Scope Automotive / Switching Voltage Regulators / Motor Drivers / DC-DC Converters
Polarity N-ch
Generation U-MOSⅨ-H
Internal Connection Single
PPAP Capable(*)
AEC-Q101 Qualified(*)
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
*: For detail information, please contact to our sales.
Package Information
Toshiba Package Name L-TOGL
Package Image Toshiba XPQR3004PB Power MOSFET (N-ch single 30V&lt;VDSS&le;60V) product L-TOGL package image
Pins 9
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
9.9×11.81×2.3
Package Dimensions View
Land pattern dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 40 V
Gate-Source voltage VGSS +/-20 V
Drain current ID 400 A
Power Dissipation PD 750 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=6V 0.47
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 0.3
Input capacitance (Typ.) Ciss - 20700 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 295 nC
Reverse recovery time (Typ.) trr - 181 ns
Reverse recovery charge (Typ.) Qrr - 416 nC
Purchase and Sample
Please contact one of Toshiba's official distributors or the nearest Toshiba sales office.
You can search for and purchase a small on-line sample by clicking on the following link.
Document
  • If the checkbox is invisible, the corresponding document cannot be downloaded in batch.
Jan,2023
Jan,2023
Aug,2024
Aug,2024
Jul,2025
*1
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
SIMetrix® is simulation software and registered trademarks of SIMetrix Technologies Ltd.
ELDO™ is a trademark and simulation software of Siemens Industry Software Inc.
Click here for the list of trademarks related to Siemens Industry Software Inc.
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS AEC_Q100-Q101 Stock Check Search
XPQR3004PB,LQ 1500 Yes -
XPQR3004PB,LXHQ 1500 - Yes Yes
Reference Design
Automotive 3kW 48V-12V Bidirectional DC-DC Converter
In recent years, xEV (hybrid-electric vehicles and battery-powered electric vehicles) are becoming popular to reduce greenhouse-gas emissions. The xEV may have a 48V battery inside in addition to a 12V battery to reduce electrical power loss.
This design is a bidirectional DC-DC converter required for the applications which have the 48V battery and the 12V battery. It achieves high efficiency operation by using Toshiba's automotive MOSFETs which have low on-resistance and high heat dissipation.