Package Image Toshiba TK040Z65Z Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V) product TO-247-4L package image
Pins 4
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.0
Package Dimensions View
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
Absolute Maximum Ratings
Characteristics Symbol Rating Unit
Drain-Source voltage VDSS 650 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 57 A
Power Dissipation PD 360 W
Electrical Characteristics
Characteristics Symbol Condition Value Unit
Gate threshold voltage (Max) Vth - 4.0 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 3.0 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 40
Input capacitance (Typ.) Ciss - 6250 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 105 nC