TK20N60W
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
  • 相關參考設計(2)
產品概要
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅣ
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name TO-247
Package Image 東芝 TK20N60W Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V)產品 TO-247 封裝圖片
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 20 A
Power Dissipation PD 165 W
電器特性
項目 符號 條件 單位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.7 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.7 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 155
Input capacitance (Typ.) Ciss - 1680 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 48 nC