TK25N60X
Power MOSFET (N-ch 500V<VDSS≤700V)
  • 相關參考設計(2)
產品概要
Application Scope Switching Voltage Regulators
Polarity N-ch
Generation DTMOSⅣ-H
Internal Connection Single
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name TO-247
Package Image 東芝 TK25N60X Power MOSFET (N-ch 500V&lt;VDSS&le;700V)產品 TO-247 封裝圖片
Pins 3
Mounting Through Hole
Width×Length×Height
(mm)
15.94×20.95×5.02
Package Dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Drain-Source voltage VDSS 600 V
Gate-Source voltage VGSS +/-30 V
Drain current ID 25 A
Power Dissipation PD 180 W
電器特性
項目 符號 條件 單位
Gate threshold voltage (Max) Vth - 3.5 V
Gate threshold voltage (Min) Vth - 2.5 V
Drain-Source on-resistance (Max) RDS(ON) |VGS|=10V 125
Input capacitance (Typ.) Ciss - 2400 pF
Total gate charge (Typ.) Qg VGS=10V 40 nC
Reverse recovery time (Typ.) trr - 400 ns
Reverse recovery charge (Typ.) Qrr - 3300 nC
購買及樣品申請
請聯繫東芝的官方經銷商之一或最近的東芝銷售辦事處
點選以下連結搜索和購買小量樣品
文檔
  • 如果沒看到確認框則對應文件目前無法下載
Nov,2014
Jan,2019
Apr,2025
Oct,2023
Mar,2026
May,2026
May,2026
*1
LTspice ® is a trademark and simulation software of ADI (Analog Devices, Inc.).
SIMetrix® is simulation software and registered trademarks of SIMetrix Technologies Ltd.
Orderable part number
Orderable part number
(example)
MOQ(pcs) Reliability
Information
RoHS Stock Check Search
TK25N60X,S1F 30 Yes
參考設計
Features of 1.6kW, 80Plus Platinum class, high efficiency server AC-DC power supply .
1.6kW, 80Plus Platinum Class, High efficiency Server AC-DC Power supply
This reference design provides design guide, data and other contents of 1.6kW 80Plus Platinum class power supply using Semi-bridgeless/Isolated phase shift full bridge.
Exterior photo of 1.6 kW 48 V output telecommunication equipment power supply.
1.6 kW 48 V Output Telecommunication Equipment Power Supply
This reference design provides design guide, data and other contents of 1.6 kW 48 V output power supply using semi-bridgeless PFC and isolated phase-shift full-bridge DC-DC converter.