CUS10S40
Small-signal Schottky barrier diode
產品概要
Feature High current / Low VF
Internal Connection Single
Number of Circuits 1
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name SOD-323 (USC)
Package Image 東芝 CUS10S40 Small-signal Schottky barrier diode產品 USC 封裝圖片
Package Code SOD-323
Pins 2
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
2.5×1.25×0.9
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Average Forward Current IO 1 A
Reverse Voltage VR 30 V
Maximum (Peak) Reverse Voltage VRM 40 V
電器特性
項目 符號 條件 單位
Total Capacitance (Typ.) CT VR=0V
f=1MHz
120 pF
Forward Voltage (Max) VF IF=500mA 0.40 V
Forward Voltage (Max) VF IF=1000mA 0.50 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=500mA 0.35 V
Forward Voltage (Typ.) VF IF=1000mA 0.45 V
Reverse Current (Max) IR VR=40V 0.15 mA