Package Image 東芝 SSM6P36FE Small-signal MOSFET 2 in 1產品 ES6 封裝圖片
JEITA SC-107C
Package Code SOT-563
Pins 6
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.6×1.6×0.55
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Drain-Source voltage (Q1/Q2) VDSS -20 V
Gate-Source voltage (Q1/Q2) VGSS +/-8 V
Drain current (Q1/Q2) ID -330 mA
Power Dissipation PD 0.15 W
電器特性
項目 符號 條件 單位
Gate threshold voltage (Q1/Q2) (Max) Vth - -1.0 V
Drain-Source on-resistance (Q1/Q2) (Max) RDS(ON) |VGS|=4.5V 1.31 Ω
Drain-Source on-resistance (Q1/Q2) (Max) RDS(ON) |VGS|=2.8V 1.6 Ω
Drain-Source on-resistance (Q1/Q2) (Max) RDS(ON) |VGS|=1.8V 2.7 Ω
Drain-Source on-resistance (Q1/Q2) (Max) RDS(ON) |VGS|=1.5V 3.6 Ω
Input capacitance (Q1/Q2) (Typ.) Ciss - 43 pF