TCR15AGADJ
Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator
  • 相關參考設計(1)
產品概要
Application Mobile equipment / Camera/Sensor power supply / RF power supply
Output Type Adjustable Output
Overcurrent protection Y
Thermal shutdown Y
Auto-discharge Y
Inrush current reduction Y
RoHS Compatible Product(s) (#) Available
包裝資訊
Toshiba Package Name WCSP6F
Package Image 東芝 TCR15AGADJ Low Dropout (LDO) Linear Voltage Regulator產品 WCSP6F 封裝圖片
Pins 6
Mounting Surface Mount
Width×Length×Height
(mm)
1.2×0.8×0.33
Package Dimensions 檢視
Land pattern dimensions 檢視
Ultra Librarian® CAD model
(Symbol, Footprint and 3D model)
Download from UltraLibrarian<sup>®</sup> in your desired CAD format<br>*1 *3
Download from UltraLibrarian® in your desired CAD format
SamacSys CAD model
Download from SamacSys<br>*2 *3
Download from SamacSys
*2 *3
 Please refer to the link destination to check the detailed size.
絕對最大額定值
項目 符號 單位
Input Voltage VIN 6.0 V
Power Dissipation (mounted on glass-epoxy board(40mm×40mm)) PD 1350 mW
電器特性
項目 符號 條件 單位
Operating Output Current (Max) IOUT - 1500 mA
Operating Input Voltage * VIN - VOUT+VDO to VBIAS V
Output Voltage (Adjustable) VOUT - 0.6 to 3.6 V
Output Voltage Accuracy (±) * - - 1.0 %
Quiescent Current (Typ.) * IB(ON) IOUT=0mA 25 μA
Stand-by Current (Typ.) * IB(OFF) - 0.04 μA
Dropout Voltage (Typ.) * VDO IOUT=1.5A 120 mV
Ripple Rejection Ratio (Typ.) * R.R. f=1kHz 95 dB
Output Noise Voltage (Typ.) * VNO - 52 μVrms
Operating Temperature Topr - -40 to 85
Output Capacitance COUT - ≥4.7 μF